09177114128 سفارش دکوراسیون

0713-8236206

09177114128

در هنگام طراحی و اجرای فضای سبز باید به نکات مهم و تاثیرگذاری در طراحی فضا توجه داشت تا بتوان در نهایت نتیجه خاص و منحصر به فردی را تجربه کرد. نورپردازی باغ و محوطه سبز یکی از این موارد است. اجرای نورپردازی باغ و محوطه دارای اصول خاص و مشخصی می‌باشد.

تاریخ: 1399/10/4

 

در هنگام طراحی و اجرای محوطه سازی باغ یا فضای سبز در اصل عوامل متعددی تاثیرگذار هستند که توجه به این عوامل و استفاده از ایده‌های خاص و شیک در نهایت باعث می‌شود تا فضایی منحصر به فرد و دلنواز در محوطه باغ یا فضای سبز خود داشته باشید. بررسی این عوامل تاثیرگذار در طراحی و دیزاین محوطه و باغ باعث می‌شود تا با آگاهی بیشتری دست به اقدام بزنید. ایرانادکور، مرجع معماری و دکوراسیون داخلی در شیراز و جنوب کشور در این مقاله قصد دارد تا به بررسی عوامل موثر در اجرای نورپردازی باغ و محوطه بپردازد.

 

اجرای نورپردازی باغ و محوطه 8

 

اهمیت نورپردازی باغ و محوطه

امری واضح و بدیهی است که اگر در هنگام ورود به یک محوطه سبز و یا باغ با نورپردازی مناسب در فضا روبرو نشوید، علاوه بر اینکه محیط می‌تواند بسیار ترسناک به نظر برسد، قطعاً تاثیرپذیری شما از محیط و میزان لذت بردن شما از فضای سبز نیز به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد. در این لحظه شما دقیقاً به میزان اهمیت نورپردازی هر فضایی و مخصوصاً نورپردازی فضای سبز و باغ پی خواهید برد. نورپردازی صحیح و اصولی باغ و محوطه دارای نکات و اصول منحصر به فرد خود می‌باشد که طراحی می‌تواند با رعایت کردن این اصول در نهایت به زیبایی فضای باغ بیفزاید. طراحی فضای سبز ویلا نیز دارای اصول خاص خود در طراحی و اجرا می‌باشد.

 

اجرای نورپردازی باغ و محوطه  7

 

در هنگام طراحی و اجرای نورپردازی باغ و یا محوطه سبز باید توجه داشت که نورپردازی تنها به عنوان یک عامل زیباسازی در فضای سبز و محوطه به حساب نمی‌آید. نورپردازی صحیح و مناسب در تمامی قسمت‌های باغ و فضای سبز باعث می‌شود تا افراد حس امنیت بیشتری داشته و حتی می‌توان به کمک یک نورپردازی صحیح و اصولی در تمام مدت شب از آن فضا استفاده کرد. قطعاً در فضاهای سرباز و بزرگ مانند باغ و محوطه یک ویلا اهمیت نورپردازی دوچندان می‌شود. نورپردازی علاوه بر یک اصل ضروری در هنگام طراحی به منظور زیباسازی فضا، باعث می‌شود تا امنیت و آرامش کاربران نیز در هنگام تاریکی هوا افزایش یابد.

 

اجرای نورپردازی باغ و محوطه 6

 

اصول اجرای نورپردازی باغ و محوطه

یکی از مهم‌ترین اصولی که در هنگام اجرای نورپردازی باغ و محوطه باید در نظر گرفت این موضوع است که شخص یا طراح باید با انواع نورپردازی و نحوه اجرای هر کدام در محیط‌ها و موقعیت‌های مختلف آشنایی داشته باشد تا بتواند همواره بهترین طراحی و مدل را برای باغ یا فضای سبز انتخاب کند. انواع مختلف نورپردازی باغ و محوطه عبارت است از: نورپردازی سراسری که در این روش تمام باغ یا محوطه بدون درنظر گرفتن المان‌ها یا عناصر خاص در فضا به صورت کامل روشن و نورپردازی می‌شوند.

در مدلی دیگر از نورپردازی که به نورپردازی موضعی معروف می‌باشد، در اصل طراح فقط یک بخش مهم یا تاثیرگذار در باغ و محوطه مانند مسیر رفت و آمد، آلاچیق یا فضای نشستن و عناصر کاربردی را نورپردازی می‌کند. همچنین یک مدل دیگر از نورپردازی زمانی اتفاق می‌افتد که تمام دقت و توجه کاربران قرار است تا به یک عنصر یا المان تزیینی جلب شود. در این روش که به نورپردازی تاکیدی معروف می‌باشد، تمام بخش‌های دیگر از فضا به کمک نورافکن روشن می‌شوند و فقط عناصرهای تزیینی و المان‌ها به صورت خاص نورپردازی می‌شوند.

 

اجرای نورپردازی باغ و محوطه  4

 

نورپردازی باغ و محوطه سبز یا ویلا می‌تواند به روش‌های مختلف و یا ترکیب انواع مختلف نورپردازی صورت بگیرد. نورپردازی مسیر رفت و آمد در باغ، نورپردازی سایه نما، نورپردازی مهتابی و نورپردازی وال واش (Wall Wash) از انواع مختلف نورپردازی به حساب می‌آیند که طراح با توجه به فضای سبز و باغ باید به انتخاب بهترین و مناسب‌ترین نوع نورپردازی برای محیط بپردازد. در ادامه شما را به مطالعه مقالات زیر دعوات می‌کنیم.

enlightenedپشت بام سبز

enlightenedطراحی فضای سبز و محوطه سازی

enlightenedروف گاردن و عوامل طراحی

 

اجرای نورپردازی باغ و محوطه 2

 

ایرانادکور، مرجع معماری و دکوراسیون داخلی در شیراز و جنوب کشور با بهره‌مندی از دانش و تخصص معماران و طراحان حرفه‌ای و همچنین داشتن سابقه‌ای طولانی و درخشان در طراحی و اجرای محوطه سازی و فضای سبز در شیراز و جنوب کشور همواره تلاش می‌کند تا خدماتی خاص و منحصر به فرد را به شما همراهان گرامی ارائه دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با مشاورین ایرانادکور تما حاصل فرمایید.

نویسنده: ه. درعلی/ عضو تیم تحریریه ایرانادکور

برچسب ها :

نظرات کاربران

    برای این مطلب تاکنون نظری ثبت نشده است.

نظر خود را بیان کنید

نام شما :*  

ایمیل :

نظر شما : *  

7 روز هفته ، 8 صبح الی 5 بعد از ظهر پاسخگوی شما هستیم