09177114128 سفارش دکوراسیون

0713-8236206

09177114128

کودک بسیاری از اوقات خود را جهت بازی و سرگرمی و سپس انجام تکالیف در اتاقش می گذراند . در نوجوانی هم اتاقش محلی امن و خصوصی برای گذر از کودکی و جایی دنج برای مهمانی های کوچک دوستانه اش خواهد بود . می توان اتاق کودک را به مکانی بی نظیر از نظر زیبایی و در عین حال کاربردی بدل نمود تا کودک در آن احساس خوشایندی داشته باشد . می توان رویاهای کودک را در اتاقش جا داد تا زندگی کوچکش را در تخیلاتش سپری کند . در این مقاله دکوراسیون اتاق کودک را مورد بررسی قرار می دهیم با ما همراه باشید .

تاریخ مقاله : 1399/09/05

دکوراسیون اتاق کودک ممکن است بسیار پر هزینه و یا مقرون به صرفه انجام گیرد . داشتن ایده های خلاقانه می تواند جذابیت اتاق را برای کودکانمان بالا ببرد . شرکت ایرانا دکور با سابقه درخشان در طراحی و اجرای  دکوراسیون اتاق کودک ، افتخار دارد شما را یاری کند  تا با ایده های طراحی اتاق کودکان بیشتر آشنا شوید .

انتخاب رنگ اتاق کودک

کودکان روح لطیف و حساسی دارند . رنگ ، یکی از نکات مهم در طراحی اتاق کودکان  است . معمولا رنگ اتاق کودک بر حسب جنسیت تعیین می گردد . فاکتور دیگری که در این امر دخیل است سن کودک است . دکوراسیون اتاق دختر نوجوان قطعا با دکوراسیون اتاق نوزاد دختر متفاوت خواهد بود .

اگر کودک به سنی رسیده که می تواند علایق خود را بازگو و انتخاب کند بهتر است در تمام زمینه ها با او مشورت کنید و به نظراتش احترام بگذارید . اما به طور کلی برای دکوراسیون اتاق پسران از رنگهای روشن و شاد بسیار مناسب است . رنگهایی مثل آبی ، طوسی ، لیمویی ، سبز و قرمز بیشترین کاربرد را دارند . و برای دختران رنگهای ملیح و شاد .

دکور اتاق کودک

رنگ نارنجی : مناسب برای دختر و پسر . موجب افزایش اعتماد به نفس ، برونگرایی و استقلال در کودکان می شود . این رنگ برای بالا بردن اعتماد به نفس و خود باوری مناسب است .

رنگ سبز : رنگ سبز از جزو رنگهای طبیعی و بسیار آرامش بخش برای دکوراسیون اتاق کودکان به شمار می رود . محققان نشان داده اند ، رنگ سبز می تواند سرعت درس خواندن و درک مطلب در کودکان را افزایش داده و اضطراب آنها را بشدت کاهش می دهد.

رنگ آبی : رنگ آبی اضطراب را کاهش می دهد ، برای پسران پر هیجان رنگ آبی مناسب تر است . اما بسیاری از دختران هم عاشق آبی هستند و با ترکیب آن با سفید و صورتی بسیار موافقند .

اتاق کودک

رنگ صورتی: از زمان تولید و پخش کارتون باربی ، دختری کمر باریک با چشمان درشت و موهای بلند که بیشتر لباسهایش صورتی بود ، این رنگ کلا به دختران تعلق گرفت . بطوریکه اکثر پسران از پوشیدن لباسهای صورتی دوری می کنند . اما همچنان می توان از طیف هایی از صورتی با ترکیبی از رنگهای پسرانه در اتاق آنها هم ازین رنگ زیبا بهره برد .

رنگ اتاق پسرانه

از نظر روان شناسی بهترین رنگ برای اتاق پسران آبی است چراکه باعث کاهش اضطراب و پرخاشگری و پایین آوردن فشار خون خواهد بود . برای کودکان کج خلق و لجباز نیز این رنگ گزینه مناسبی است . برای کودکان بسیار آرام می توان از رنگهای گرم استفاده کرد که باعث افزایش انرژی بدن شده و فضایی خوشایند و پر تحرک به وجود می آورد .

از استفاده مفرط از رنگ قرمز در اتاق کودکان بپرهیزید زیرا پسران را از کنترل خارج کرده و باعث کم خوابی آنان می گردد . پسران نوجوان معمولا طرفدار سورمه ای ، طوسی ، ترکیب های جذابی از مشکی با آبی و یا سبز هستند . همچنین بسیاری از آنها رنگهای طبیعی چوب را ترجیح می دهند . ترکیب رنگ زرد می تواند هیجان خوبی در اتاق پسران ایجاد نماید .

دکوراسیون اتاق کودک

 

رنگ اتاق دخترانه

برای دکوراسیون اتاق خواب دخترانه ، صورتی، بنفش، نارنجی، سبز، آبی و یا ترکیب هایی از این رنگ ها استفاده می شود . همه دخترها رنگ صورتی را نمی پسندند ، اما اگر می خواهید حتما از صورتی استفاده کنید و برای پرنسس خود فضایی دخترانه ایجاد نمایید می توانید رنگ صورتی را بصورت ترکیبی استفاده کنید .

اتاق دختر

ترکیب صورتی و سفید و یا ترکیب بسیار جذاب صورتی و سبز . همچنین ترکیب صورتی با سیاه و طلایی حس لاکچری به اتاق دختران می دهد . از ترکیب های جذاب دیگر ترکیب سبز تیره با هلویی است . این دو رنگ بدون آنکه بر هم چیره شوند تضادی زیبا و زنده به اتاق دختران می دهند . همچنین دختران نوجوان از ترکیب های نقره ای و مشکی یا بنفش و طوسی لذت می برند .

اتاق صورتی

دکوراسیون اتاق نوزاد

برای اتاق نوزاد معمولا از رنگهای بسیار ملایم و ملیح استفاده می کنیم . طیف های لطیف آبی و صورتی یا لیمویی و بژ و حتی استخوانی گزینه های مناسبی هستند . تم هایی مثل  جوجه ، زنبور و جغد ، حیوانات مزرعه ، آسمان که شامل رنگین کمان ، خورشید خندان ، ابر و ... است ، تم های دریایی ، ماهی و کوسه و حباب ، گزینه های مناسبی هستند .

 موضوع امنیت در اتاق نوزاد بسیار پر رنگ تر می شود . نوزادان خیلی سریع تر از تصور ما توانمند می شوند و ما را غافلگیر می کنند . کودکی که تا دیروز از سرجایش تکان نمی خورد به یکباره می غلتد و یا با گرفتن میله تخت از جا برمی خیزد . دقت فرمایید که تخت نوزادان دارای نقاط تیز و برنده نباشد ، از مواد حساسیت زا در ساخت آن استفاده نشده باشد ،

با پوشاندن دور تخت با ضربه گیرهای نرم می توان به امنیت تخت کمک کرد . وجود یک پشه بند در اطراف تخت نوزاد می تواند دلبندمان را از گزند حشرات حفظ کند .

میله های اطراف تخت باید به قدری بلند و نزدیک هم باشند که سر نوزاد از بین آنها رد نشود . این فاصله نباید از 6 سانتی متر بیشتر شود . همچنین برخی از تختها که میتوان آنرا گهواره وار تکان داد و یا بعد از گذر از نوزادی به تخت نوجوان تبدیلشان کرد هم گزینه های مناسبی است که انواع آن در بازار موجود است . قرار دادن عروسکها نرم ، کتابهای پارچه ای آویزهای موزیکال می تواند فضای اتاق نوزاد را آرامش بخش تر نماید .

دکوراسیون اتاق کودک

انتخاب تم اتاق کودکان

هنگام طراحی و اجرای دکوراسیون اتاق کودک می توان از شخصیتها یا المان های مورد علاقه او استفاده نمود . مثلا شخصیتهای کارتونی نظیر بت من و سوپر من و بن تن و ... برای پسران و باربی و پونی و سیندرلا و ... برای دختران .

بسته به علاقه آنها و یا انتخاب مادر و پدر می توان از کاغذ دیواری هایی با این سبک و سپس ست کردن آن با تخت و کمد و سایر وسایل اتاق بهره برد . زندگی با شخصیت های مورد علاقه در اتاق می تواند برای کودکان بسیار رویایی و شیرین باشد .

در این بین سعی کنید شخصیت های مثبت را بکار گیرید تا با الهام از آنها به تربیت کودک هم کمک کرده باشیم . البته این طراحی بیشتر مخصوص سنین 5 تا 10 سال می باشد و در سنین بالاتر ترجیح کودکان عوض می شود و مثلا علاقه پسران از بت من به فوتبال تغییر می کند و دوست دارد برای مثال زمین اتاقش شبیه زمین فوتبال چمن شود و عکس رونالدو بر روی دیوار اتاقش نقش ببندد و تختش به رنگهای پرچم تیم مورد علاقه اش شود .

اتاق پسرانه

یا دخترانی که در کودکی استفاده مفرط از صورتی با شخصیت پری دریایی یا کیتی را دوست داشتند ، بعد از ده سالگی بیشتر به باربی و دختران نوجوان با آرایش مو و لباس های لاکچری و رنگهای بنفش و هلویی علاقه مند می شوند . پس بهتر است برای اتاق کودکان جای تغییر را همیشه در نظر بگیریم .

تخت و کمد اتاق کودک

در میان وسایل اتاق ، تخت و کمد و بوفه از دیگر وسایل بیشتر به چشم می آید ، همچنین معمولا هزینه زیادی بابت خرید تخت و کمد صرف می شود . پس بهتر است برای طراحی دکوراسیون اتاق کودک ، به انتخابی زیبا ، ایمن و کاربردی برای تخت و کمد برسیم . تخت کودک علاوه بر زیبایی باید دارای استحکام و ایمنی بوده و مناسب سن فرزند شما باشد .

چنانچه اتاق نوزاد را محیا می کنید باید به نکات ایمنی توجه ویژه داشته باشید . در ابتدا با توجه به فضایی که دراختیار دارید ، مشخص نمایید چه تعداد و ابعاد کمد و بوفه و میز و کنسول علاوه بر تخت می توانید تهیه کنید . سپس با توجه به رنگ و تم انتخابی و بودجه ای که در نظر گرفته اید به انتخاب بپردازید . در انتخای تخت امنیت را فدای زیبایی نکنید . همچنین به این نکته دقت نمایید که اتاق کودک به کشو های زیاد و کمدهایی که دست آنها به طبقاتش برسد نیاز دارد .

تخت و کمد

فاصله تخت تا زمین معمولا برای تخت کودک 30 تا 40 سانتی متر است . و طول تخت معمولا بسته به سن کودک تعیین میشود . اما با توجه به رشد سریع کودکان و هزینه بالای تعویض تخت و کمد بهتر است از همان ابتدا بجای انتخابهای فانتزی به دنبال سایز های معقول تر و جنس با دوام تر باشیم .

برای انتخاب تشک هم سعی کنید از تشک ها طبی و بهترین جنس ها برای تخت کودک استفاده شود . ضخامت و تراکم تشک انتخابی می تواند در سلامت مهره های کمر و رشد صحیح استخوان ها تاثیر داشته باشد پس در این مورد دست و دلباز عمل کنید .

روش های تزیین اتاق کودک

در تزیین اتاق کودک همانگونه که گفته شد می توان از خودش نظر خواست و یا بسته به نظر مادر و پدر تم را انتخاب کرد . اگر فضای بزرگی دارید می توان با طراحی های زیبا تخت هایی که در طبقه بالا هستند و زیر انها میز تحریر و کشو و ... تعبیه می شود و یا حتی خانه های دنج شبیه خانه درختی در فضای اتاق استفاده کرد .

اکثر بچه ها طراحی  ماه و ستاره های درخشان در سقف اتاق شان را دوست دارند . زمینه ای تیره با الماس درخشان ستارگان .

 استفاده از وسایل آموزشی در دکوراسیون اتاق کودک نقش دارد از جور چین ها می توان بهره برد و یا کفپوش های الفبایی و عددی . حتی قاب های اتاق را می توان طوری در نظر گرفت که براحتی بتوان محتوای آموزشی در آن قرار داد ، اعداد ، اشکال هندسی ، رنگها از مواردی هستند که می توان در تزیین اتاق جهت آموزش بهره برد . عکس هایی زیبا از خود کودک می تواند احساس تعلق این اتاق به وی را افزایش دهد .

اتاق کودک

کودکان 2 تا 5 سال نیاز به فضایی دارند که آزادانه خط خطی کنند حتی بر روی دیوار ! میتوان قسمتی از دیوار را برای این امر در نظر گرفت و با پوششی خاص که قابل تمیز کردن یا تعویض باشد آن را پوشاند و این تخلیه روحی زیبا و تجربه شیرین را با سخت گیری از کودک دریغ ننمود .

کف پوش اتاق کودک نیز بسیار پر اهمیت است کودکی که می خزد و همه دنیا را با دهان خود امتحان می کند ، نیاز به کفپوشی نرم و بهداشتی بجای سرامیک سرد دارد . از کفپوشهای قابل شستشو و لطیف استفاده نمایید موکت ، سر زانوی لطیف نوزاد را زخم می کند و قالی های تزیینی را ریشه های زیاد و بلند هم مناسب نیست . کفپوشهای فومی می تواند تا بزرگتر شدن نوزاد کمک کننده باشد .

مقالات زیر را بخوانید : 

enlightenedرنگ آمیزی اتاق خواب

enlightenedجادوی کناف برای سقف اتاق کودک

enlightenedبهترین کفپوش اتاق کودک

 

درست است که دکوراسیون اتاق دختر در لطافت روح او تاثیر دارد و دکوراسیون اتاق پسر باعث خلاقیت اوست ، اما از همه چیز مهم تر عشق و علاقه شماست . آرامشی که هنگام قصه گویی مهربانانه مادر به کودک القا می شود با هیج رنگ و طرح و تمی جایگزین نمی شود . بنابراین پس از همه این تلاش ها و هزینه ها برای زیبایی اتاق دلبندمان ، فراموش نکنیم که آغوش گرم مادر و پدر و فضای آرام و مهربان خانه ، در این روزگار پر مشغله و سرسام آور ، بهترین ارمغان برای کودکان نسل ماست .

دکوراسیون اتاق کودک

 

می توانید برای داشتن بهترین ایده دکوراسیون اتاق کودک با کارشناسان حرفه ای ، هنرمند و با تجربه ایرانا دکور در تماس باشید تا ایده های ناب و خلاقانه ای را در دکوراسیون اتاق کودک عزیزتان در اختیار شما قرار دهند . خدمت به شما افتخار ماست .

نویسنده  : ص . توکلی / عضو تیم تحریریه ایرانادکور

برچسب ها :

نظرات کاربران

    برای این مطلب تاکنون نظری ثبت نشده است.

نظر خود را بیان کنید

نام شما :*  

ایمیل :

نظر شما : *  

7 روز هفته ، 8 صبح الی 5 بعد از ظهر پاسخگوی شما هستیم